Generic placeholder image

هوش مصنوعی و آینده

·        مقدمه

رویکرد کنونی جهان به‌سمت توسعه‌ی ربات‌هایی با قابلیت فعالیت خودکار و درک و حرکت در جهان پیرامون، نشان‌دهنده‌ی هم‌پوشانی طبیعی است که بین علم رباتیک و هوش مصنوعی وجود دارد. هوش مصنوعی یکی از فناوری‌های متعدد مورد استفاده در ربات‌ها محسوب می‌شود. ازطرفی توسعه‌ی هوش مصنوعی باعث شد تا ربات‌ها در حوزه‌های جدیدی همچون خودروهای خودران و ربات‌های تحویل کالا و ربات‌های آموزگار دیده شوند.بسیاری بر این باورند که ظهور فناوری هوش مصنوعی باعث اخراج کارگران می‌شود. در ۱۵ سال آینده ، احتمالاً این فناوری حدود ۴۰٪ مشاغل انسانی را به خود اختصاص خواهد داد.

·        فرآیند هوش مصنوعی

ایجاد امکان یادگیری برای ماشین‌‌‌‌‌‌ها، همواره از پژوهش‌‌‌‌‌‌های اصلی در زمینه‌ی هوش مصنوعی بوده است. یادگیری بدون نظارت: قابلیت یادگیری الگو‌‌‌‌‌‌ها از اطلاعات ورودی را فراهم می‌کند. یادگیری نظارت شده هم، می‌‌‌‌‌‌تواند هر دو امکان طبقه‌بندی و عبرت عددی را ایجاد کند.طبقه‌بندی این امکان را می‌‌‌‌‌‌دهد که کامپیوتر بتواند تشخیص دهد که چه چیز‌‌‌‌‌‌هایی را می‌‌‌‌‌‌توان در یک گروه خاص گنجاند. عبرت عددی (Regression takes) نیز به این صورت عمل می‌‌‌‌‌‌کند که بعد از دادن چیز‌‌‌‌‌‌هایی به عنوان ورودی به کامپیوتر و مشخص کردن خروجی دقیق آنها، کامپیوتر می‌‌‌‌‌‌تواند روابط بین ورودی و خروجی را کشف کرده و الگوریتم‌‌‌‌‌‌ها و توابع پیوسته‌‌‌‌‌‌ای را برای آنها تعیین کند. این روش برای به وجود آوردن الگوریتم‌‌‌‌‌‌های بسیار پیچیده، مفید خواهد بود.

مثلا وقتی در حال رانندگی هستید و به عابران پیاده نگاه می‌‌‌‌‌‌کنید، می‌‌‌‌‌‌توانید تا حد زیادی تشخیص دهید که آنها قصد چه کاری را دارند. مثلا می‌‌‌‌‌‌خواهند از خیابان رد شوند یا اینکه تاکسی بگیرند یا اینکه فقط سر جای خود ایستاده‌‌‌‌‌‌اند. خب، این کار برای من و شما نسبتا ساده است اما اساسا برای نوشتن الگوریتم آن برای کامپیوتر، از دست یک انسان کاری ساخته نیست.

اتوماسیون پیشرفته: در حال حاضر، هوش مصنوعی می‌تواند فعالیت‌های شدید انسانی را بدون نیاز به دخالت انسان انجام دهد. این امر به‌طور چشمگیر بسیاری از مشاغل را در صنایع مختلف به‌صورت خودکار و اتوماسیون درآورده است.

پیش‌بینی هوشمند آب و هوا: روش‌های هوش مصنوعی با تجزیه‌وتحلیل پیش‌بینی‌ها با نتایج واقعی، قادر به یادگیری و تقویت توانایی‌های شبیه‌سازی بوده، و آب‌وهوا را به‌طور دقیق پیش‌بینی می‌کنند.

بهبود ایمنی: هوش مصنوعی می‌تواند سختی‌ها و ویژگی‌هایی را که انسان نمی‌تواند به‌طور دقیق به آن‌ها دست یابد، مدیریت کند. پیشرفت در فناوری یادگیری ماشین بدان معنی است که هوش مصنوعی می‌تواند به‌طور خودکار تغییراتی در تهدیدها تنظیم و ایجاد کند و مشکلات را در هنگام بروز آن‌ها تشخیص دهد.

·        هر چهره یک شناسنامه

احتمالا با کاربرد های مختلف فناوری شناسایی چهره مبتنی بر هوش مصنوعی آشنا هستید. از این فناوری امروزه به طور مثال در گوشی های هوشمند برای باز کردن قفل گوشی و دسترسی به اطلاعات استفاده می شود. اما انتظار می رود در آینده این فناوری بسیار گسترده ترو کاربردی تر شود. برای مثال در آِنده در بسیاری از دستگاه های خودپرداز برای انجام عملیات بانکی، به تایید چهره نیاز خواهید داشت و یا به جای استفاده از گواهینامه و کارت شناسایی، نشان دادن چهر‌تان کافی باشد. این امر باعث می شود تا بسیار از کارهایی که به طور روزمره انجام می دهید وقت کمتری بگیرد و راحت تر شود.

·        هوش مصنوعی و خدمات درمانی

هوش مصنوعی به دنبال توسعه نرم افزارهایی است که باعث شود پزشکان به راحتی بیماری را تشخیص داده و درمان کنند. در مقابل هوش مصنوعی به کمک بیماران خواهد آمد تا در طول درمان درک بهتری از بیماریشان و شرایط و سطحی که در آن به سر می برند داشته باشند و راحت تر خدمات درمانی لازم را پذیرا باشند.چندی پیش «ایلان ماسک» مدیرعامل شرکت تسلا، از واسط مغز و کامپیوتر علوم اعصاب «نورالینک» رونمایی کرد. این واسط که به اندازه یک سکه است درون مغز خوک قرار گرفت آزمایش شد. مدل تراشه به کار رفته در این طرح پژوهشی، با استفاده از سامانه اتصال بلوتوث به شبکه رایانه‌ای بیرونی پیوند می‌خورد و در ساعات شب شارژ می‌شود. این تراشه ۲۳ میلمتر قطر و ۸ میلی‌متر ضخامت دارد. پژوهشگران این طرح می‌گویند تراشه گرد شرکت نورولینک را می‌توان با یک جراحی ساده و بدون آنکه اثری از آن روی سر بماند، در مغز کار گذاشت.

·        جمع بندی

امید است که در آینده با تکامل و پیشرفت در دانش هوش مصنوعی، در تمامی حوزه ها کمک بزرگی به انسان باشد و استفاده عمومی و کاربردی تر از این فناوری را شاهد باشیم .