Generic placeholder image

راه کارهای قانونی جلو گیری از سو استفاده از فناوری تشخیص چهره در دنیا

راه کارهای قانونی جلو گیری از سو استفاده از فناوری تشخیص چهره در دنیا

·       مقدمه

به نظر میرسد بنیان های اخلاقی و اجتماعی ناشی از داده‌های بدست امده با استفاده از فن‌آوری‌های تشخیص چهره تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد. آیا این شاهکار فناوری، که مانند  رمان های علمی-تخیلی در داستان های ژولورن است، به طور جدی  آزادی وناشناس بودن ما را تهدید می کنند؟ با پیشرفت هرچه بیشتر این فنآوری، نگرانی هایی نیز در جهت سواستفاده از از اطلاعات شخصی که مهم ترین آن چهره افراد است بیشتر از پیش می­شود. در این مقاله نیز بر اساس مثال های حقیقی در کشور های مختلف این موضوع دقیق تر بررسی  می­کنیم.

·       حفاظت از داده های بیومتریک در اتحادیه اروپا و انگلیس

در اروپا و انگلستان، آیین نامه عمومی حفاظت از داده ها (GDPR) چارچوبی دقیقی برای صیانت از حریم شخصی را ارائه می دهد. هرگونه تحقیق در زندگی خصوصی شهروندان یا عادات مسافرتی از این دسته اطلاعات به حساب می ایند، و هر گونه تعرض به حریم خصوصی، مجازات‌های سنگینی را  برای فرد به همراه خواهد داشت.
 تا کنون فقط، یک قانون برای حمایت از  500 میلیون نفر شهروند اروپایی  مورد استفاده قرار گرفته است، که این بخشنامه قطعاً تأثیرات بین المللی نیز خواهد داشت.

·       چشم انداز حفاظت از داده های بیومتریک در ایالات متحده امریکا

در آمریکا، ایالت واشنگتن سومین ایالت آمریکا (پس از ایلینوی و تگزاس) بود که از طریق تصویب قانونی جدید در حمایت از حقوق شهروندی که در ژوئن 2017 معرفی شد، به طور رسمی از مردم در مقابل استفاده نادرست و بدون اجازه انها از داده های بیومتریک محافظت می کند، و همچنین  ایالت کالیفرنیا از ژانویه 2020 چهارمین ایالت بود در این زمینه اقدام کرد.

قانون حفاظت ازحریم خصوصی مصرف کنندگان که در کالیفرنیا ( CCPA ) در ژوئن ۲۰۱۸ به تصویب رسید و در ۱ ژانویه ۲۰۲۰ به اجرا گذاشته شد، تاثیر جدی بر حفظ حریم خصوصی و حفاظت حقوق مصرف‌کننده نه تنها برای شهروندان کالیفرنیا، بلکه برای کل امریکا خواهد داشت. این قانون به عنوان مدلی برای قانون حریم خصوصی داده های فدرال ارائه می شود. در جولای ۲۰۱۸، برادفوردل اسمیت، مدیر مایکروسافت، فن‌آوری تشخیص چهره را با دارو های، بیماریهای خاص مقایسه کرد که باید استفاده از انها به شدت کنترل شود و از کنگره خواست تا آن را مطالعه کرده و بر استفاده آن نظارت داشته باشد.

در ماه مه سال 2019 ، نماینده آمریکا ، الكساندیا اوكاسیو كورتز ، نگرانیهای جدی  خود را در جلسه رسیدگی به كمیته فناوری تشخیص چهره (تاثیری بر حقوق و آزادیهای مدنی شهروندان) ابراز كرد.

اخیراً ، قانونی در ایالت نیویورک به نام Stop Hacks and Improve Electronic Data Security (SHIELD) از 21 مارس 2020 لازم الاجرا شده است. این برنامه  یک پروژه امنیت سایبری و اقدامات حفاظتی برای ساکنان ایالت نیویورک است. این قانون برای کسب و کارهایی بکار می‌رود که اطلاعات شخصی ساکنان NY را جمع‌آوری می‌کنند .با اجرای این قانون، نیویورک اکنون در کنار کالیفرنیا برای حفاظت از حریم شخصی و امنیت سایبری افراد ایستاده‌است .

·       ممنوعیت های شناسایی چهره (سانفرانسیسکو، سامرویل، اوکلند، سن دیگو، بوستون، پورتلند)

توسعه و وضع قوانین حفاظت از حریم خصوصی و حقوق شهروندی درامریکا به طور چشم گیری  افزایش یافته است و شناسایی چهره به عنوان ابزاری برای اجرای قانون مورد توجه مسئولین  قرار گرفته است به طور مثال و در 6 مه 2019، سانفرانسیسکو رأی به ممنوعیت تشخیص چهره داد، که این اولین نوع ممنوعیت استفاده از تشخیص چهره بوده است .

طبق گزارش بوستون گلوب در ۲۷ ژوئن ۲۰۱۹، شورای شهر Somerville ( ماساچوست ) به ممنوع کردن استفاده از فناوری تشخیص چهره رای داد و این شهر را تبدیل به دومین شهری کرد که چنین تصمیمی اتخاذ کرده است. در ۱۶ ژولای ۲۰۱۹ ( کالیفرنیا ) تصمیم مشابهی گرفت و تبدیل به سومین شهر ایالات‌متحده شد که استفاده از فن‌آوری تشخیص چهره را ممنوع کرد. جالب است که اداره پلیس اوکلند از این فن‌آوری استفاده نمی‌کند همچنین قصد استفاده از آن را نیز ندارد.

سان دیگو  نیز در اواخر دسامبر 2019 پیش از اجرای  قانون جدید کالیفرنیا، همین تصمیم را گرفت. این قانون جدید (لایحه مجمع 215، درباره تشخیص چهره و سایر نظارت های بیومتریک) به طور خاص استفاده از دوربین های روی  لباس نیروهای پلیس در کالیفرنیا را ممنوع می کند. این ممنوعیت از تاریخ 1 ژانویه 2020 به مدت سه سال اجرا شده است. طبق گزارش بوستون هرالد ، در ۲۴ ژوئن ۲۰۲۰ ، بوستون به ممنوع کردن فن‌آوری نظارت بر چهره توسط پلیس ، رای داد.

از زمان اجرای این قوانین در سان‌فرانسیسکو , اوکلند و اکنون سن دیگو، بوستون و پورتلند، بحث در باره ی استفاده از این قوانین در بسیاری از شهرهای دیگرامریکا و دیگر کشورها بسیار داغ  شده است. در اروپا، در پایان ماه آگوست سال 2019، سازمان حفاظت از داده های سوئد تصمیم گرفت استفاده از  فناوری تشخیص چهره را در مدارس ممنوع کند و یک دبیرستان محلی (اولین مجازات GDPR در کشور) رابدلیل سر پیچی از این قانون  جریمه کرد.

 

 

 

·       سوالاتی که باید در ابتدا باید در این زمینه از خود بپرسیم

آیا در دیگر شهرها و کشورها باید از این الگو پیروی کنند؟

آیا این ممنوعیت فقط یک " دکمه توقف " برای ارزیابی خطرات است؟

آیا این یک گام به عقب برای امنیت عمومی است؟

آیا  در این زمینه خلا سیاسی وجود دارد ؟ اگر وجود دارد در چه سطحی است؟

کنگره امریکا هم اکنون برای تنظیم مقرارت استفاده از این فاوری ها از سوی فعالان حقوق شهروندی وهمچنین از سمت دیگر از طرف توسعه دهندگان این تکنولوژی تحت فشار است. کمیسیون اتحادیه اروپا در حال برنامه ریزی برای مماتنعت  ازاستفاده نادرست از فناوری شناسایی چهره است. رئیس کمیسیون اروپا اورسولا فون خواستاراجرای یک رویکرد هماهنگ راجع به پیامدهای انسانی و اخلاقی هوش مصنوعی شد. وی متعهد شده است كه به زودی طرحی قانونی مربوط به هوش مصنوعی را منتشر خواهد كرد.

·       هند و طرح ملی شناسایی بیومتریک

در هند، به لطف حکم دادگاه عالی، حق حفظ حریم خصوصی در قانون اساسی کشور را تضمین شده‌است. این تصمیم به بررسی رابطه بین شهروندان و دولت پرداخته و چالش‌های جدیدی را در توسعه ا پروژه طرح ملی شناسایی بیومتریک مطرح نموده‌است. با این حال، دولت هند استفاده از برنامه " بیومتریک " کشور توسط نهاده‌ای خصوصی را در سال 2019به تصویب رساند.

·       جمع بندی

باید دید قانون گذاران در اینده چگونه میتوانند مردم را در مقابل خطرات ناشی از نقض حریم خصوصی توسط فناوری تشخیص چهره محافظت کنند و ایا این قوانین میتواند به ما در حفظ حریم خصوصی خود کمک کند یا خیر؟
حال که این موضوع به مرور به دغدغه های دولت ها نیز اضافه شده است، بر وضع این قوانین تاثیر مستقیمی خواهد داشت. از نظر شما در آینده های نزدیک قوانین استفاده از سیستم های تشخیص چهره به کجا خواهد رسید؟