Generic placeholder image

بازشناسی چهره و هوش مصنوعی: چالش‌ها و فرصت‌ها

هر دانشی در دنیای امروز به سرعت در حال پیشروی‌های باور نکردنی است و طبیعتا این راه چالش‌ها و مشکلات خاص خود را دارد اما در مقابل فرصت‌هایی نیز وجود دارد؛ یکی از این دانش‌ها بازشناسی چهره و هوش‌مصنوعی است که امروزه بسیار بحث‌های متفاوت و تعاریف مختلفی برای آن ارائه می‌شود.

تاثیرات بازشناسی چهره

در دنیای کنونی هوش مصنوعی و بازشناسی چهره دو فعالیت مکمل هستند و هر دو برای تکمیل تمامی دانش‌ها سهم بسزایی خواهند داشت. در واقع ترکیب این دو فناوری با یکدیگر توانسته سرزمین جدیدی از دانش یادگیری‌های ماشین را کشف کند و بشر در مقابل مسیری جدید از پیشرفت قرار گیرد.

درباره بازشناسی چهره نباید همواره مثبت نگاه کرد و تنها به جنبه‌ی پیشرفت و دانش‌افزایی نگریست، زیرا هر دانشی نکات منفی نیز به همراه دارد و در صورت چشم‌پوشی از آنان در سطح کلان امکان ایجاد فاجعه‌های بزرگی وجود خواهد داشت.

برای مثال در آخرین جلسه‌ای که اعضای گروه‌های سیاسی و علمی در این مورد، در اروپا برگزار کردند، برخی از خطرات و نکات منفی گوشزد و در قالب یک صورت جلسه توجیهی منتشر شد.

آنان بیان کردند که بازشناسی چهره در سطح گسترده مانند خیابان‌ها و اماکن عمومی، می‌تواند امری غیر اخلاقی و گاهی هنجار شکن نیز باشد، که مهم‌ترین دلیل آن به خطر افتادن بسیاری از آزادی‌های انسان و شهروندی است.

تمامی این مباحث، ما را به این نکته می‌رساند که بازشناسی چهره در دنیای امروز بسیار تعیین‌کننده است و تاثیرات اجتماعی، سیاسی و اخلاقی را به دنبال دارد که باید به نحو منطقی از آن استفاده شود.

گذر از چالش

فناوری به هیچ عنوان نمی‌تواند تمامی مشکلات را حل کند اما باید مراقب بود که بار اضافه‌ای بر شانه‌های بشر اضافه نکند.

بازشناسی چهره یکی از مثال‌هایی است که برای بررسی پیشرفت این حوزه در نظر گرفته شده که پیشرفت آن نباید به قیمت از دست دادن برخی از حقوق و آزادی‌های ما شود.

با وجود آشکار شدن تمام این مشکلات و موانع باز هم این دانش به طور بی وقفه‌ای در حال پیشرفت است اما آیا سیاست به صحنه خواهد آمد و مانع استفاده‌های بی رویه و منفی از این فناوری خواهد شد؟

چالش‌های قانون‌گذاری

در ابتدا شایعه بود که اتحادیه اروپا قصد اعلام ممنوعیت کامل از این فناوری را در اجتماع دارد اما از این نظر عقب‌نشینی کرد.

ایالات متحده نیز بر اساس قانون‌گذاری شهرداری‌های ایالات خود، با این فناوری کنار آمده است. به عنوان مثال در ایالات ماساچوست استفاده از بازشناسی چهره به طور کامل ممنوع شده اما در برخی از ایالات از این فناوری آزادانه استفاده می‌شود.

بر اساس یک مورد صریح می‌توانیم سنای آمریکا را مثال بزنیم که قانونی وضع کرده که بیان می‌کند، در صورت استفاده از سیستم بازشناسی چهره و حریم شخصی افراد باید از قبل از آنان اجازه صریح بگیرند.

بازشناسی چهره و فرصت

با نگاه از زاویه‌ای دیگر این موضوع واضح است که امروزه بشر به هر پیشرفتی برای پیشروی در امور خود نیازمند است و حتی پیشرفت‌های ظاهرا مخرب نیز گاهی نیازهایی را برطرف خواهند کرد.

همانطور که می‌دانید با بیان نکات منفی این دانش باید به نیازهای خود نیز در مقابل آن بپردازیم، که ممکن است برطرف نشدن این نیازها، باعث صدمه زدن به امنیت و ساختار زندگی ما شود.

در سطر بالا از کلمه (( امنیت )) نام بردیم و موضوعات مرتبط با آن در بازشناسی چهره به صورت گذرا از  ذهن شما عبور کرد؛ ذهن شما مسیر درستی را برای تحلیل انتخاب کرده است، زیرا یکی از مهم‌ترین استفاده‌های بازشناسی چهره و هوش مصنوعی در سازمان‌های امنیتی و حفاظتی و سیستم‌های اطلاعاتی می‌باشد.