Generic placeholder image

تشخیص چهره در کشور های مختلف

تشخیص چهره در کشور های مختلف

تشخیص چهره در کشور های مختلف دارای قوانین و اصول خاص خود است که از عوامل مختلفی تاثیر می­پذیرد
(meta description)

·        مقدمه

امروزه استفاده از تکنولوژی تشخیص چهره به یکی از پر طرفدارترین مباحث در میان دولت ها و حکومت ها  تبدیل شده است. در این مقاله ما به بخشی از برنامه های کشور های پیشتاز در زمینه استفاده از این فناوری میپردازیم. در حالی که ایالات‌ متحده در حال حاضر بزرگ‌ترین بازار برای تشخیص فرصت‌ها را در اختیار دارد، منطقه آسیا-اقیانوسیه، سریع‌ترین رشد را در این بخش دارا میباشد، همچنین کشورهای  چین و هند در این حوزه پیشرو هستند.

 

·         تشخیص چهره در چین

تکنولوژی تشخیص چهره موضوع جدید و پر طرفداری در چین است، از بانک ها و فرودگاه ها گرفته تا پلیس همگی به دنبال استفاده از این فناوری در خدمات خود هستند. اکنون مقامات  امنیتی چین برنامه  توسعه عینک‌های شناسایی چهره را گسترش می‌دهند، چرا که پلیس شروع به استفاده از آن‌ها در حومه‌ پکن کرده‌است. همچنین در حال راه اندازی و کامل سازی یک شبکه نظارت تصویری در سراسر کشور هستند؛ در چین بیش از 200 میلیون دوربین‌ تجسسی مداربسته تا پایان سال ۲۰۱8 مورد استفاده قرار گرفته است  و انتظار می‌رود که بیش از 626 ‌میلیون دوربین‌های مداربسته دیگر  نیز مورد استفاده قرار گیرد. این فرایند ها  با سیستم اعتباری اجتماعی که دولت چین در حال توسعه آن است گره خورده است. 10 شهر بزرگ چین ( چونگ کینگ، پکن، شنژن، شانگهای، تیانجین و جینان) با بیشترین دوربین خیابانی به ازای هر نفر، از  پیشگامان این تکنولوژی  هستند.

طبق  گزارش نیویورک تایمز از آوریل 2019، پلیس چین در حال همکاری مستمر با شرکت های هوش مصنوعی مانند Yitu ، Megvii ، SenseTime و CloudWalk  بوده است. بلندپروازی‌های چین در زمینه هوش مصنوعی ( و فن‌آوری تشخیص چهره ) بسیار زیاد است و هدف این کشور تبدیل شدن به یک رهبر جهانی درزمینه هوش مصنوعی است. با کمال تعجب، چین از داده های بیومتریکی در برابر نهادهای خصوصی محافظت می کند و در مقابل دسترسی دولت به اطلاعات شخصی را افزایش داده است. امانوئل پرنو - لپلی، کارشناس حریم خصوصی، در گزارش خود در تاریخ 27 مارس 2020، به بررسی این موضوع پرداخته است.

 

 

·       تشخیص چهره در ژاپن

تشخیص چهره، موضوع مهمی برای بازی‌های المپیک تابستانی توکیو2020 (به سپتامبر 2021 موکول شد) محسوب می‌شود. این فن‌آوری برای شناسایی افراد مجاز و اعطای دسترسی به آن‌ها به صورت خودکار و ایمنی آن‌ها استفاده می‌شود. در سیدنی استرالیا،  فناوری شناسایی چهره در حال انجام آزمایشاتی در فرودگاه ها است تا از طریق امنیت بیشتر و سریعتر به جابجایی مسافران کمک کنند.

·       تشخیص چهره در هند

در هند، پروژه Aadhaar بزرگترین پایگاه داده بیومتریک در جهان است. از اوت 2020 یک شماره هویت دیجیتالی منحصر به هر فرد از جمعیت 1.26 میلیارد نفری هند داده می شود. تایید صورت به عنوان یک سرویس مکمل همراه با یک فاکتور تایید هویتی دیگر مانند اثر انگشت، عنبیه،  و غیره در قابل استفاده خواهد بود.  با این وجود هند، گسترده ترین سیستم تشخیص چهره جهان را در سال 2020 اجرا خواهد کرد. اداره ثبت جرایم ملی هند یک RFB را برای ایجاد یک سیستم تشخیص چهره در سراسر کشور منتشر کرده‌است. براساس این سند 160 صفحه ای، این سامانه یک برنامه وب متمرکز است که در مرکز داده‌ها در دهلی‌نو قرار دارد واین سیستم به همه پاسگاه‌های پلیس متصل و قابل دسترس خواهد بود. این دستگاه به طور اتوماتیک مردم را از ویدئوها و تصاویر مدار بسته شناسایی می‌کند. این دفتر می‌گوید که به پلیس در دستگیری مجرمان، یافتن افراد گم‌شده و شناسایی اجساد کمک خواهد کرد .

 

·       پروژه های بزرگ دیگر

در برزیل، دادگاه عالی انتخابات ( دیوان عالی ) در یک پروژه جمع‌آوری اطلاعات بیومتریک در سراسر کشور مشارکت دارد. هدف از این کار، ایجاد یک پایگاه‌داده بیومتریک و کارت‌های شناسایی منحصر به فرد از طریق ثبت اطلاعات است. در آفریقا، گابون، کامرون و بورکینافاسو، از  فناوری تشخیص چهره استفاده کرده اند تا به طور منحصر به فرد رای دهندگان را شناسایی کنند. طبق گزارش گاردین در دسامبر ۲۰۱۹ ، لندن در رتبه  ششم  و آتلانتا در رتبه دهم استفاده از دوربین های مدار بسته تشخیص هویت هستند.

بانک مرکزی روسیه از سال 2017 برنامه ای در کل کشور برای جمع آوری چهره، صدا، اسکن عنبیه چشم و اثر انگشت  مردم به اجرا در اورده است. مسکو اعلام کرده است  تا پایان سال 2019 یکی از بزرگترین شبکه های به هم مرتبط  دوربین مداربسته جهان را متشکل از160/000  دوربین برای  بهبود امنیت عمومی و استفاده از تکنولوژی  تشخیص چهره  استفاده کرده است.

پروژه ها و برنامه های گوناگونی در سراسر جهان در حوزه  فناوری تشخیص چهره در حال اجرا است که در اجرا و پیشبرد انها سهم دولت ها بسیار زیاد است که این امر سبب توسعه و پیشرفت روز افزون این فناوری خواهد شد.